راهنمای ارسال طرح ها

امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶
شمارش معکوس تا برگزاری جشنواره
برگزاری همایش به پایان رسیده است.
محورهای جشنواره
کشاورزی
نانو سیستم
صنایع غذایی
صنایع معدنی
صنایع نفت و گاز
صنعت گردشگری
سلول های بنیادی
خودرو و نیرو محرکه
گیاهان دارویی و طب سنتی
تجهیزات پزشکی و ورزشی
اطلاعات میکرو الکترونیک
فناوری اطلاعات و ارتباطات
انرژی های نو و محیط زیست
تجهیزات و مصالح صنعت ساختمان
زیست فناوری (پزشکی، دارویی ، غذایی)
و سایر حوزه های مرتبط با فناوری های نوین
برگزار کنندگان جشنواره
وزارت علوم تحقیقات و فناوریدانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفتهپارک علم و فناوری استان کرمانکارا تجارت پویا ارس دیباسازمان منطقه آزاد کیش
درباره جشنواره

 

در سال 1395 مقام معظم رهبری تاکید عالی داشتند بر اجرای اقتصاد مقاومتی ، با توجه به تحریم ها و فشارهای غرب و مشکلات اقتصادی در بخش های مختلف در کشور عزیزمان صورت گرفته بود ، اما مثل همیشه تمامی مردم در راستای رهنمود رهبر معظم اقدام به حرکت کردند در مسیر تحقق عالی تر اقتصاد مقاومتی .رهبری برای عملی تر شدن اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند که اقتصاد مقاومتی درون زا باشد و زمانی که از رهبری سوال شد که اقتصاد مقاومتی درون زا چیست؟ ایشان پاسخ دادند که :

 

" یعنی از دل ظرفیّتهای خود کشور ما و خود مردم ما میجوشد ، رشد این نهال و این درخت ، متّکی است به امکانات کشور خودمان ، درون‌زا به این معنا است. "

 

بدون هیچ شکی زمانی که صحبت از ظرفیتهای داخلی کشور و امکانات داخلی کشور به میان می آید ، ناخواسته تمام افکار به سوی جوانان خوش فکر و با انرژی و مبتکر کشورمان سوق داده میشود . از آنجایی که کانونی این جوانان در دل شرکتهای دانش بنیان کشور میباشد پس نقش شرکتهای دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی درون زا بیش از پیش نمایان میشود.

 

ماموریت اصلی جشنواره :

در سرفصل اقتصاد مقاومتی ، اقتصاد دانش بنیان است که در این بخش شرکتها دانش بنیان و فعالیت های اقتصادی دانش بنیان خیلی فضای باز و امید بخشی را برای تحولی عمیق در راستای اقتصاد مقاومتی را نوید میدهد . و از آنجایی که استعدادهای برجسته ایی داریم که میتوانند در این مورد کمک کنند و فقط باید شرکتها نقش خودشان را به خوبی شناخته و آن را ایفا کنند ، اما پس از تلاش های مکرر شرکتهای دانش بنیان و ابداء و تولید اختراعات و ابتکارات به اصلی ترین بخش ممکنتحقق کار خواهند رسید که آن چیزی نیست جز اقتصاد ، خاصیت اقتصاد در چنین شرایطی تعیین میکند که آیا آن شرکت دانش بنیان توان بقاء در بازار تجارت و کسب وکار را دارد یا خیر .

اگر متاسفانه نتوانیم ابداعات و اختراعات را به مرحله تجاری برسانیم این امر باعث آن میشود که کم کم اعضای شرکتهای دانش بنیان نسبت به عملکردشان دلسرد شده و رفته رفته فعالیتشان را متوقف کنند و اینگونه است که اصلی ترین سرمایه های کشور عزیزمان که همان تفکر و دیدگاه و دانش عالی جوانان است را از دستدهیم .از طرفی سرمایه گذاران زیادی در کشور ما وجود دارند که به علت عدم آگاهی لازم ، نمیدانند که سرمایه مالی شان را در چه جاهایی میتوانند سرمایه گذاری کنند و با این حرکت هم از تفکر و دانش جوانان شورمان استفاده مفید شده است و هم خودشان دست به سرمایه گذاری مطمئنی زده اند که در آن موفقیت عالی دارند و هم نقش کارآفرینی معنا و مفهمومی عملی پیدا میکند.

 اهداف همایش :

  1. شناسایی ایده های برتر و معرفی آن ها به سرمایه گذاران
  2. بررسی تخصصی ایده های برتر در قالب فضاهای مجازی و اپلیکیشنها
  3. معرفی فرصت های سرمایه گذاری و فروش فناوری های پیشرفته
  4. برقراری ارتباط چند سویه بین مخترعین، تولیدکنندگان، متخصصان، سرمایه گذاران، و شرکت های پارک علم و فن آوری ومعرفی صاحبان ایده به سرمایه گذاران بخش خصوصی و همچنین بخش صنعتی و بخش فن آوری اطلاعات و ارتباطات
  5. جهت دهی به ایده ها، طرح ها و اختراعات تولیدی در راستای نیازهای بخش صنعتی و گردشگری و خدماتی کشور و ایجاد ثروت
  6. بررسی خلاء های صنعتی و گردشگری و رفع نیاز آنها توسط صاحبان ایده و مخترعین و شرکتهای رشد

تبديل دانش به ثروت، فرآیند تجاري سازي دستاوردهاي پژوهشي و ايجاد شبكه فناوري اطلاعات و ارتباطات بين صنعت و دانشگاه و گردشگری

 

کار گروه های جشنواره :

این جشنواره در سه کار گروه اصلی برگزار میشود :

  1. کارگروه سرمایه گذاری و تجاری سازی فناوری های پیشرفته
  2. کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد گردشگری
  3. کارگروه آموزشی و فرهنگی اسلامی و وقف فناوری

      کارگروه آموزشی و فرهنگی اسلامی و وقف فناوری:

اقتصاد مقاومتی، معنا و مفهومی از کارآفرینی ، در اینجا است که کارگزار بخش فن بازار پارک علم و فناوری وظیفه خود را شناخته و درک کرده و با همت عالی نسبت به پیاده سازی آن گام برمیدارد . ماموریت اصلی بخش فن بازار پارک علم و فناوری تجاری سازی شرکتهای دانش بنیان است و حلقه مفقود بین فن آوری و سرمایه گذاری و تجاری سازی را باید پیدا کرده و به سرانجام برسانند ، تا اقتصاد مقاومتی درون زا به معنای واقعی به صورت عملی اجرا شود .

در این کار گروه نشستهای تخصصی بین سرمایه گذاران و صاحبان ایده و طرح ها و تکنولوژی های پیشرفته صورت میگیرد که با پیگیری و نظارت واحد فن بازار امید میرود که به نتایج مطلوب تجاری سازی دست پیدا شود .

        کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد گردشگری 

با توجه با اهمیت و نقش فضای مجازی در تحقق اقتصاد مقاوتی درون زا این کارگروه در جشنواره شکل گرفته و از آنجایی که مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سیاست های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی خبر داد و ایشان خاطر نشان کردند که این سند در مرکز ملی فضای مجازی مراحل خاص خود را در حیطه های مختلف گذرانده و در شورای معین وابسته به شورای عالی فضای مجازی بررسی شده است .

از این خبر پی اهمیت بالای فضای مجازی در ایفای اقتصاد مقاومتی میبریم و مطلب جالب توجه این است که درصد بیشتر شرکتهای دانش بنیان در سطح کشور به فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری اختصاص دارد .

بدیهی است که برای افزایش بهره وری جشنواره ذکر شده با توجه به تعداد بالای شرکتهای دانش بنیان در فناوری اطلاعات و ارتباطات و با توجه به تدوین سیاست های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی همکاری با مجموعه فناوری اطلاعات و ارتباطات میتواند بیش از پیش تاثیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی درون زا را به ثمر برساند .

و با توجه به جایگاه صنعت گردشگری در رشد و توسعه اقتصاد مقاومتی با تکیه بر درآمدزایی، توسعه زیرساختها، اشتغال زایی و فقرزدایی بر هیچ کس پوشیده نیست و موضوع اقتصاد مقاومتی قالبی برای برنامه ریزان اقتصادی قرارگرفته است و بالطبع برای به بارنشستن این امر لازم است دیگر عرصه های اقتصادی ازجمله گردشگری نیزچهره ای مقاومتی به خود گرفته و توجه ویژه به این مقوله مهم صورت گیرد ، گردشگری به عنوان یک فعالیت و یا صنعت بین رشته ای باتکا به فرهنگ غنی و توانمندی های بالقوه باستانی و تاریخی طبیعی و فرهنگی و ... میتواند منافع قابل توجهی را درزمینه اقتصادی برای کشورایران به ارمغان آورد به همین دلیل است که درتدوین استراتژی اقتصاد مقاومتی باید گردشگری را به عنوان جزئی ازاقتصاد قلمداد کرد و ازگردشگری به عنوان ابزاری دربرابرچالشهای فرهنگی و اقتصادی استفاده مطلوب کرد و به نقش گردشگری که تجلی فرهنگ یک جامعه و ازجمله صنایع فرهنگی است که باتوجه به قابلیت ها و استعدادهای بالقوه جذابیت های فرهنگی و تاریخی تمدن ایرانی و اسلامی می تواند ازمهمترین ابزارها درقطع وابستگی به درامدهای نفتی برای کشورباشد .

حال با توجه به اهمیت موضوع گردشگری این سوال در ذهن پدید می آید که اگر ابتکارات و ایده های نوین شرکتهای دانش بنیان ، مخصوصا در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات به کمک صنعت گردشگری جامعه بیایند به نوعی پازل عملی سازی اقتصاد مقاومتی درون زا کامل میشود .

در این کارگروه طرح ها و ایده ها و فناوری های پیشرفته ایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد گردشگری دارند بررسی شده و نسبت به جذب سرمایه گذار و عملی سازی آنها اقدامات لازم صورت می گیرد .

        کارگروه آموزشی و فرهنگی اسلامی و وقف فناوری

از آنجایی که به لطف خدا در کشور اسلامی زندگی می کنیم و از دیرباز تا کنون مسائل اخلاقی و فرهنگی اسلامی ریشه در تفکر ما دارد ، چه زیبا میشود که چنین رویداد عظیمی توام باشد با ترویج مسائل فرهنگی و اخلاقی و اسلامی همانند بحث وقف فناوری و علمی .

سازمان تبلیغات اسلامی منطقه آزاد کیش با دستاوردهایی عالی در چنین رویداد عظیمی همکاری کرده و در عرصه علم و نوآوری به مباحث اخلاقی نیز پرداخته و تفکر دینی را ترویج می نماید

در این کار گروه از ابداعات و ابتکارات و فناوری های پیشرفته ایی رونمایی میشود در راستای فرهنگ سازی اسلامی و برگزاری سنت حسنه وقف فناوری در بین شرکتهای دانش بنیان صورت می گیرد .

محل برگزاری جشنواره

میزبان این جشنواره سازمان منطقه آزاد کیش در جزیره زیبای کیش می باشد.

تاریخ برگزاری

هفتم و هشتم بهمن ماه سال 1395

 محورهای جشنواره

1. فناوري اطلاعات وارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری

2. محصولات پیشرفته سایر حوزه ها

3. سخت افزار های رایانه ای، برق قدرت ، الکتزونیک، کنترل و مخابرات 

4. تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی

5. فناوری زیستی

6. مواد پيشرفته (فلزات، كامپوزيتها، سراميكها، پليمرها )

7. تجهیزات و مواد پیشرفته نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

8. داروهای پیشرفته

9. هوافضا (پرنده ها، ماهواره ها، موشكها)

10. وسایل ، ملزومات و تجهیزات پزشکی

11. فناوري نانو (محصولات و  مواد )

12. انرژی های نو

13. اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه ها)
تاریخ : 1395/08/03